کد خبر: ۶۹۴۲۴۳۵
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۶

معراج بر اساس برخی از روایات شب هفدهم ماه مبارک رمضان رخ داده است.

به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، هیاهوی عجیبی سرزمین وحی را فرا گرفته فرشتگان الهی بر رسول حق گرد آمده اند مرکبی از نور در مقابل دیدگان نبی اکرم (ص) زانو می‌زند تا برترین آفریدگار خداوند بر آن بنشیند او به عروج می‌رسد مقام والایی که مختص وجود گرامی اوست؛ روسل حق به دیدار معبود و معشوق خود پروردگار عالمیان می‌رود؛ عرش و کائنات در مدح او سرود فردوس را می‌نوازند او پیامبر معراج (ص) است.

 

معراج بر پیامبر (ص) چه گذشت؟/ فضیلت دعای معراج + متن کامل با ترجمه

بر اساس روایاتی از نبی اکرم (ص) که می‌فرماید: من در مکه بودم که جبرییل نزد من آمد و گفت: «ای محمد! برخیز». برخاستم و کنار در رفتم. ناگاه جبرئیل و میکائیل و اسرافیل را در آنجا دیدم. جبرئیل، مرکبی به نام براق نزد من آورد و به من گفت: سوار شو. بر براق سوار شدم و از مکه بیرون رفتم. به بیت المقدس رسیدم. هنگامی که به بیت المقدس رسیدم، فرشتگان از آسمان نزد من به زمین فرود آمدند و مرا به داشتن مقام و منزلت ارجمند در پیشگاه خداوند مژده دادند. آنگاه در بیت المقدس نماز خواندم ...

معراج بر پیامبر (ص) چه گذشت؟/ فضیلت دعای معراج + متن کامل با ترجمه

صعود در آسمان اول  

بنا بر آیات ابتدایی سوره اسرا پیامبر (ص) از مسجد الحرام به مسجد الاقصی رفته و عروج جسمانی او از مسجد الاقصی به آسمان‌ها بوده است؛ این واقعه را معراج می‌نامند؛ آن حضرت (ص) با جبرئیل بالا می‌روند، در آنجا فرشته‌ای به نام اسماعیل که مسئول دفع شیاطین با شهاب بوده است را ملاقات می‌کنند.

 معراج در کلام وحی 

پیامبر اکرم (ص) پس از ورود به آسمان دوم همه فرشتگان را خوش و خندان می‌یابد، جز یک فرشته بسیار بزرگ را که دائم غضبناک بود؛ که جبرئیل وی را خازن و مالک جهنم معرفی می‌کند. نبی گرامی (ص) درخواست می‌کند که آتش دوزخ را به وی نشان دهند؛ که او پرده از چشمانش کنار می‌برد تا او آتشی را که به آسمان شعله می‌کشد را ببیند. آن حضرت (ص) گمان می‌کند او را در بر خواهد گرفت، و سپس پرده را بر می‌گرداند.
پیامبر (ص) مردی گندم گون و فربه می‌بیند و متوجه می‌شود وی آدم ابوالبشر است، سلام می‌کند و آدم هم به وی سلام می‌کند و برای یکدیگر استغفار می‌کنند و آدم او را تهنیت گفته به پیش می‌روند. سپس ملک موت، عزرائیل را می‌بینند و عزرائیل؛ محمد را مژده می‌دهد که تمامی نیکی‌ها و خوبی‌ها را می‌بینم که در امت تو جمع می‌شود.
سپس فرشتگانی را می‌بیند که هر یک دعایی می‌کنند از جمله فرشته‌ای که دعا می‌کند: «ای الله همانگونه که میان آتش و آب را سازگاری داده‌ای دل‌های بندگانت را هم با همدیگر مهربان بفرما» و یا دیگر